ścieżki-it

Ścieżki kariery w IT

IT to nie tylko programiści. Jest mnóstwo ścieżek rozwoju w tej branży. Warto na pewno na początek spróbować swoich sił w programowaniu ucząc się wybranego języka.  Może się okazać jednak, że programowanie nie jest dla Ciebie  bo na przykład wymaga cierpliwości, której Tobie zawsze brakowało, albo jest zbyt trudne lub nudne przez co nie daje Ci w ogóle satysfakcji (pomijam kwestię motywacji oczywiście 😊). Poniżej przegląd wybranych ścieżek kariery w IT.

Developer/programista – zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Może działać w części frontend (część aplikacji która odpowiada za wygląd i ogólne funkcjonalności oraz  komunikację z użytkownikiem)  lub backend (część aplikacji, która odpowiada za logikę, ogólną strukturę oraz leży po stronie serwera). Każdy programista specjalizuje się w jednym lub dwóch języków programowania. Ważna jest również znajomość frameworków.

QA Specialist/Enginner – zadaniem osoby na tym stanowisku jest przede wszystkim zapobieganie powstawania błędów poprzez testowanie oraz udoskonalania procesu wytwarzania oprogramowania oraz dbanie o jego najwyższą jakość na wszystkich etapach tego procesu. Osoba ta podobnie jak Developer musi potrafić  programować oraz  specjalizuje się w określonych technologiach. Do zadań QA należy m.in. tworzenie testów automatycznych.

Tester manualny – tutaj próg wejścia jest nieco niższy niż w przypadku Developera lub QA. Osoba na tym stanowisku nie musi umieć programować bo głównie przeklikuje się przez aplikacje w celu wykrycia błędów. Ale to nie jedyne zadania testera jest on również odpowiedzialny za przygotowanie planów testów oraz  stworzenie odpowiedniego środowiska, w którym mogą być one prawidłowo przeprowadzane.

Product Owner (właściciel produktu) – jest to rola, która powstała na gruncie metodyki Scrum ( o której będzie jeszcze mowa w kolejnych artykułach). Product owner reprezentuje Klienta co oznacza, że odpowiada za rozwój i zwiększenie jakości  produktu. Do jego zadań należy m.in. tworzenie wymagań oraz priorytetów do projektu, które następnie są zapisywane w formie rejestru, tzw Product Backlogu. Odpowiada on za potrzeby biznesu.

Scrum Master – ta rola również powstała na gruncie metodyki scrumowej. Najogólniej rzecz biorąc osoba na tym stanowisku odpowiada za to aby ta metoda była rozumiana i stosowana w zespole developerskim. Do zadań osoby na tym stanowisku należy usuwanie wszelkich przeszkód w pracy zespołu oraz dbanie o pozytywną atmosferę w zespole m.in. poprzez udzielanie wsparcia oraz pomoc w rozwiązywaniu konfliktów.

UX Designer  – osoba, która dba o to, żeby produkt jak najbardziej odpowiadał potrzebom użytkowników danej aplikacji oraz wzbudzał w nich pozytywne odczucia. Do głównych zadań osoby na tym stanowisku należy badanie potrzeb użytkowników oraz przeprowadzanie testów użyteczności, a następnie prototypowanie rozwiązań w oparciu o wyniki z badań. Ważna jest tutaj znajomość metod badawczych oraz zasad designu.

UI Designer – osoba na tym stanowisku przede wszystkim dba o wygląd interfejsu współpracując przy tym ściśle z UX Designerem (często te dwie role się łączą) tak żeby był jednocześnie estetyczny i intuicyjny dla użytkownika. Ważna jest tutaj znajomość zasad projektowania oraz obsługi programów graficznych jak Adobe Photoshop. Przydatna jest również znajomość takich języków programowania jak HTML czy CSS oraz zasad architektury informacji.

Typowe role dla IT to również Systems Administrator czy  Network Engineer w których pierwszy dba o sprawną pracę serwerów, systemów oraz stacji roboczych (komputerów) drugi natomiast dba o tzw. okablowanie (czyli połączenie komputerów w sieć) oraz bezpieczeństwo danych w sieci. Jest również Architekt Systemu  który decyduje o organizacji i standardach w oprogramowaniu oraz  ustala, z jakich języków, frameworków, baz danych itd. będzie stworzona aplikacja. Project manager łączy obowiązki  Scrum Mastera oraz Product Ownera i odpowiada za kontakt z klientem. Jest również Devops Engineer, który zajmuje się  jednocześnie programowaniem, administracją systemu i sieci oraz testowaniem oprogramowania. Jak widzimy świat IT jest szeroki i z pewnością każdy znajdzie tam dla siebie miejsce.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *