nauka-programowania

Wywiad z programistą

Decyzja o wejściu w świat IT wiąże się z nie lada wyzwaniem dla każdego nowicjusza. Być może masz już pewne doświadczenia w kontakcie z branżą IT ale dalej masz mgliste pojęcie jak to wygląda “od środka”. Tak czy siak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT ten artykuł może Ci się przydać. Bo któż może wiedzieć wiedzieć więcej o swoim fachu niż osoba, która go wykonuje. Dlatego z przyjemnością przedstawiam Ci wywiad z prawdziwym “rzemieślnikiem” – programistą Markiem.

Ja: A więc Drogi Marku powiedz mi jak wg Ciebie „wkręcić się do IT” ?

Marek (programista): Jeśli chodzi o pracę na stanowisku programisty to temat nie jest prosty – to w  jakim stopniu będziesz skutecznie przyswajać nową wiedzę zależy od Twoich predyspozycji i doświadczenia. Dobrze jeśli masz zmysł techniczny i analityczny umysł oraz zawód w którym rozwiązujesz problemy natury inżynierskiej lub technicznej. Ale jeśli nie to dalej nic straconego. Jeśli jesteś typem majsterkowicza, lubisz np. pogrzebać przy aucie to masz nieco ułatwiony start. W końcu i w programowniu i majsterkowaniu chodzi o to samo – żeby sprawić aby coś działało dobrze. Wszystkiego można się nauczyć. Z tym, że musisz przygotować na to, że wymagać to będzie od Ciebie sporego zaangażowania. Czeka na Ciebie  naprawdę masa wiedzy do przyswojenia oraz umiejętności do wyuczenia. Nauka kodzenia to również ogromna inwestycja czasu i pieniędzy. Jeśli chcesz zacząć od zera musiałabyś to rozplanować bardziej na lata, niż na miesiące.

Ja: OK ale to w takim razie jak zacząć ?

Marek (programista): Polecałbym Ci zacząć na spokojnie, od jakiegoś kursu online, np na “strefie kursów” bądź na “udemy”. Mają dość dobrze przygotowane, niedrogie kursy. Będziesz wiedział/ała “z czym to się je” bez dużych wydatków. Możesz również zacząć od tutoriali na Youtubie np. Mirosław Zelent – pasja informatyki. Znajdziesz tam, w bardzo przystępny sposób zaprezentowane kluczowe języki programowania oraz tutoriale  dot. różnych zagadnień  programistycznych I informatycznych.  Są też książki jak, np “Zrozumieć programowanie” Gynwael Coldwind, w której dowiesz się m.in z czego składa się ekosystem programistyczny i do której autor dołącza również przydatne ćwiczenia. Najistotniejsze jednak będzie pisanie własnych programików i aplikacji. Możesz również skorzystać z gotowego bootcampu, np z koddili gdzie wszystko masz w jednym miejscu.

No I też zostaje kwestia czy będzie Cię to w ogóle interesować.

Ja: Tzn. ?

Marek (programista): Nauczyć się to jedno, ale mieć zapał do tej pracy to drugie. Bo to dość ciężka i żmudna robota, zdecydowanie nie dla każdego. Musisz się przygotować na to, że nauka  programowanie to w dużej mierze ślęczenie nad dokumentacjami, nad książkami, zastanawianie się nad architekturą, szukanie błędów w kodzie. Samo kodowanie to mała część w porównaniu z całą tą otoczką. Dobrze również wiedzieć jak wygląda praca programisty od kuchni w tym celu możesz poczytać różne wątki na forach internetowych jak np. 4programmers gdzie ludzie opisują jak wygląda ich praca.  IT to bardzo nejednorodne środowisko. To nie tylko programiści ale i testerzy (manualni i automatyczni), project managerzy, UXdesignerzy, analitycy  biznesowi czy help-desk. Dobrze na początek zastanowić się, czy aby na pewno chcesz być programistą czy może lepiej coś pokrewnego.

Ja: OK to w takim razie jak najłatwiej i najszybciej wejść w to środowisko ?

Marek (programista): Na początek możesz zacząć np. jako tester QA. Wg mnie to bardzo dobre wejście w pracę w IT. Popracujesz razem z programistami i będziesz wiedział/a co i jak. Na pewno jest mniej nauki i łatwiejszy próg wejścia. Zapotrzebowanie jest spore i stawki na ogół bardzo przyzwoite. Z czasem można się dokształcać i startować na programistę. Kolejna sprawa to to, że praca testera ma różne oblicza ;D W poprzedniej firmie pracowałem z testerami manualnymi. One często miały jedynie bardzo podstawową wiedzę o oprogramowaniu. Ta praca jest na ogół niestety monotonna i mało kreatywna, więc musisz być tego świadoma/y. U mnie w firmie w z kolei testerzy mają umięjętności praktycznie na poziomie programistów, automatyzują testy. Mogłabyś zacząć od testera manualnego a potem iść w kierunku testera automatycznego/programistę

Ja: Dziękuje za wywiad. Wywiad został przeprowadzony z programistą (fullstackiem), który działa w branży IT od 5 lat.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *